Właściwości kulinarne i lecznicze bazylii

    Bazylia jest jednym z najpopularniejszych ziół stosowanych w kuchni. Jej niezwykły aromat i charakterystyczny zapach sprawia, że potrawy z dodatkiem bazylii uzyskują swój niepowtarzalny, charakterystyczny, niezwykły smak. Bazylię dodaje się do wielu potraw: mięsnych, rybnych, na bazie warzyw, sosów, sałatek, surówek. Niezastąpiona jest w czasie przygotowywania potraw kuchni włoskiej, takich jak spaghetti z pomidorami, czy też sos pesto. Najlepiej smakuje ta świeża.

    Dzięki temu, że bazylię można hodować w doniczce, możemy mieć dostęp do niej praktycznie cały rok. Dodana do potraw doskonale wyostrza ich smak i nadaje bardzo świeżego akcentu. Jednocześnie lekko zaostrza apetyt. Bazylia ma słodki, korzenny smak. Posiada charakterystyczny, aromatyczny, ostry, przypominający goździki zapach. Oprócz znanych i docenianych walorów smakowych, bazylia posada także właściwości lecznicze. Dodawana do wielu potraw, ma zbawienny wpływ na układ trawienny. Kilka liści bazylii dodanych do dania sprawiają, że poprawia się trawienie, gdyż pobudza ona wydzielanie soku żołądkowego. Dzięki niej możemy także uniknąć wzdęć i pozbyć się niestrawności.

    Nie są to jedyne właściwości lecznicze bazylii. Nie każdy o tym wie, iż jest ona także doskonałym lekarstwem na przeziębienie. Napar z bazylii stosuje się jako zamiennik herbaty w czasie silnego przeziębienia. Jej antybakteryjne właściwości pozwalają oczyścić górne drogi oddechowe. Doskonale obniża gorączkę, a jako płukanka wspomaga leczenie infekcji gardła. Z suszonej bazylii można także wykonać kompres na ból głowy. Wystarczy listki zalać wrzącą woda, ostudzić, zamoczyć w niej gazę i przyłożyć do czoła.

    Sok wyciśnięty z bazylii, do którego dodamy odrobinę miodu, ma działanie lekko rozgrzewające. Roślina ta ma także działanie podobne do melisy. Działa uspokajająco, sprawdza się w sytuacja silnego, długotrwałego stresu, przemęczenia i bezsenności. Jej właściwości przeciwzapalne pomagają także zwalczyć bóle stawów. Zastosowana przy jej użyciu aromaterapia, redukuje migreny czy też bóle zatok.