Uprawa bazylii w doniczce

  Zioła całkowicie zmieniają smak i aromat potraw. Niektóre, jak choćby pesto, czy też aromatyczne spaghetti, wymagają ich użycia bazylii. Oczywiście najlepszy efekt dają zioła świeże. Dlatego też coraz częściej decydujemy się na hodowlę bazylii w przydomowym ogródku lub w doniczce.

  Na uprawę bazylii w doniczce może pozwolić sobie każdy. Największą zaletą uprawy w domowych warunkach jest to, że możemy mieć dostęp do świeżych ziół przez cały rok. W różnego rodzaju sklepach, także supermarketach, możemy zakupić sadzonki bazylii w doniczce i otoczyć ją należytą opieką, by dobrze się rozwijała. By taka bazylia zachowała świeżość jak najdłużej, trzeba trzymać ją w słonecznym, ciepłym miejscy, a także regularne nawodnienie. Jednak trzeba zwracać uwagę, by nie narażać jej na zbytnie namoczenie.

  Jednak sadzonki ze sklepu nie zawsze odpowiednio się rozwijają i rozrastają. Możemy także wyhodować bazylię z nasionek, które możemy zakupić w sklepie ogrodniczym. Możemy je zasiać w uniwersalnej ziemi ogrodowej, na głębokości około 0,5 – 1 cm, podlać i ustawić na parapecie. Dla uzyskania lepszej wilgotności możne szczelnie owinąć doniczkę folią. Nie można zapomnieć o podwianiu co kilka dni. Gdy nasionka ładnienie wykiełkują, delikatnie przesadzamy do innej doniczki, podlewamy i czekamy aż osiągnie odpowiednią wysokość. Dla tego rodzaju ziół, odpowiednia doniczka to taka, której minimalna średnica wynosi 10 cm.

  Od momentu wysiania nasionek do ziemi do czasu, aż bazylia osiągnie pełny wzrost mija zwykle 4-5 tygodni. Doniczkę z bazylią możemy postawić na parapecie, w miejscu nasłonecznionym lecz takim, by roślinka nie była narażona na bezpośrednie działanie silnego słońca. Doniczkę z ziołami ustawić można także na tarasie lub balkonie, przestrzegając takich samych wymogów. Równie ważne jest to, by nie narażać jej na działanie przeciągów i drastyczną zmianę temperatury.

  By dobrze się rozwijała, trzeba także ją odpowiednio przycinać. Najczęściej zrywa się wierzchołki pędów pozostawiając na łodydze kilka listków.


  Warning: file_put_contents(): Only 0 of 16406 bytes written, possibly out of free disk space in /home/seo/public_html/4400.eu/wp-content/advanced-cache.php on line 1042

  Fatal error: Uncaught exception 'Exception' with message 'ZenCache: failed to write cache file for: `/uprawa-bazylii-w-doniczce/`; possible permissions issue (or race condition), please check your cache directory: `/home/seo/public_html/4400.eu/wp-content/cache/zencache/cache`.' in /home/seo/public_html/4400.eu/wp-content/advanced-cache.php:1050 Stack trace: #0 [internal function]: zencache\advanced_cache->output_buffer_callback_handler('<!DOCTYPE html ...', 9) #1 /home/seo/public_html/4400.eu/wp-includes/functions.php(3297): ob_end_flush() #2 [internal function]: wp_ob_end_flush_all('') #3 /home/seo/public_html/4400.eu/wp-includes/plugin.php(503): call_user_func_array('wp_ob_end_flush...', Array) #4 /home/seo/public_html/4400.eu/wp-includes/load.php(611): do_action('shutdown') #5 [internal function]: shutdown_action_hook() #6 {main} thrown in /home/seo/public_html/4400.eu/wp-content/advanced-cache.php on line 1050